SOMA MADEN PATLAMASI

Türkiye’de yıllardır maden patlamaları olmakta ve yüzlerce emekçi madencimiz bir avuç kömür uğruna ölmektedirler. 1983 yılında Zonguldak’ta meydana gelen ve 103 işçinin hayatını kaybettiği grizu patlaması ile başlayan büyük maden kazalarında bugüne kadar Soma faciası hariç toplam 597 işçi hayatını kaybetti.

 

BÜYÜK MADEN KAZALARI

- 7 Mart 1983- Zonguldak Ereğli Armutçukta grizu patlaması (103 ölü)

- 10 Nisan 1983- Zonguldak Kozlu’da grizu patlaması (10 ölü)

- 31 Ocak 1987- Zonguldak Kozlu’da göçük (8 ölü)

- 31 Ocak 1990- Bartın Amasra’da grizu patlaması (5 ölü)

-7 Şubat 1990- Amasya Yeni Çeltikte grizu patlaması (68 ölü)

- 3 Mart 1992- Zonguldak Kozlu’da grizu patlaması (263 ölü)

- 26 Mart 1995- Yozgat Sorgun’da grizu patlaması (37 ölü)

- 22 Kasım 2003- Karaman Ermenek’te grizu patlaması (10 ölü)

- 8 Eylül 2004- Kastamonu Küre’de yangın (19 ölü)

- 2 Haziran 2006- Balıkesir Dursunbey’de grizu patlaması (17 ölü)

- 10 Aralık 2009- Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde grizu patlaması (19 ölü)

- 17 Mayıs 2010- Zonguldak’ta grizu patlaması (30 ölü)

- 8 Ocak 2013- Zonguldak Kozlu’da grizu patlaması (8 ölü)

Peki bu kadar can kaybı olan bir sektör için ülkemizde neden arge çalışması yapılmamakta. Bugün Soma Maden ocağında yüzlerce kişi yaşam savaşı vermekte binlerce aile gözyaşı dökmektedir. Haberleri izlerken geçen yıl okuduğum bir haber aklıma geldi. “Robot Karınca Kolonisi”.  ABD’de karınca kolonisi robotları yapılmakta ve bu robotları radyasyon yoğunluğu olan bölgelerin temizliği ve maden ocaklarında kullanılması planlamaktadır. Projenin özeti sizlerle paylaşıyorum. Karbon monoksit gazıyla uyuyarak hayata gözlerini yuman şehit madencilerimiz için umarım bizim ülkemizde de gece gündüz uyumadan çalışmalar yapılır. Hepimizin başı sağ olsun…

Robot karınca kolonisi

BBC’nin haberine göre robotlar dış görünüm olarak karıncaya benzemiyor. Ancak tekerlek ve iki motor takılmış minik küpler halindeki robotlar, “birbirinden bilgi alarak” birlikte hareket ettiklerinde karınca kolonisi gibi davranıyorlar. Bilim insanları karıncaların iz kokusuyla takip edilebilecek bir kimyasal, robotların ise ışıktan iz bıraktıklarını belirtti.

Robotlar dış görünüm olarak karıncaya benzemiyor – tekerlek ve iki motor takılmış minik küpler halindeler. Ancak birlikte hareket ettiklerinde karınca kolonisi gibi davranıyorlar. Robot koloni, bir hedefe doğru hareket etmeye ve yollarına çıkan engelleri aşmaya programlanmış.

Bu sayede bir labirentten en hızlı çıkış yolunu kolayca bulabiliyorlar. Plos Computational Biology dergisinde yayınlanan makaleye göre işin sırrı, robotların (tıpkı bir böcek kolonisi gibi) birbirinden bilgi alabilmesinde yatıyor.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden Simon Garnier, “Her robot kendi başına oldukça aptal.” diyor, “Hafızaları sınırlı, işlem kapasiteleri düşük.”

“Kendi başlarına kalsalar her bir robot amaçsızca hareket eder ve kaybolurdu – ama birlikte çalışma ve iletişim kapasiteleri onları kurtarıyor.”

Robotlar, tıpkı gerçek karıncalar gibi türdeşlerinin izleyebileceği bir iz bırakıyor. Karıncalarda bu iz kokusuyla takip edilebilecek bir kimyasal, robotlar ise ışıktan iz bırakıyor. Araştırmacılar bu amaçla her robota güzergahını izleyecek bir kamera taktı. Kameraya bağlanan bir projektör, belli aralıklarla yola ışık hüzmeleri bıraktı. Bu “ışık kırıntıları”, güzergahı izleyen karıncaların sayısı arttıkça daha da parlak hale geldi. Dr Garnier “Robotların üstünde iki ışık algılayıcı anten vardı. Sol antenlerine daha fazla ışık düşerse sola, sağ antenlerine daha fazla ışık gelirse sağa gidiyorlardı.” diyor. “Karıncalar da aynen böyle çalışıyor.”

KAYNAKLAR

http://www.ntvmsnbc.com/id/25432241/#storyContinued

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22934625.asp

http://www.maden.org.tr/resimler/ekler/6e81542b125c363_ek.pdf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>