LYS’DE ETKİLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ

LYS’de başarılı olmak için üç önemli unsur bulunmaktadır. Bunlar;

Bilgi

Yorumlama

Hızlı Okuma

Bilgi: Öğrenme ile kazanılır. Tekrar ile pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder.

Yorumlama: Öğrenilen ve tekrar ile pekiştirilen bilgi ile ilgili düşünce geliştirme veya bilgiye farklı açılardan bakabilme gücünü ifade eder. Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlar.

Hızlı Okuma: Kazanılan bilgiye ve elde edilen yorum gücüne ait problemlerin zaman kısıtlaması içinde çözülmesidir. Hızlı okuma tekniğini geliştirmek için çok sayıda kitap okumanız gerekmektedir.

Hız, test çözerken zamanı etkin bir biçimde kullanmanıza yardım eder.

Hayatınızın yönünü belirleyecek olan LYS’ye gireceksiniz. Peki daha önce kendinize hiç şu soruyu sordunuz mu? Sınava Nereden Başlamalıyım?

 1. Kitapçığın başından
 2. En kolay dersten
 3. En iyi olduğunuz dersten
 4. En çok puan kazandıran dersten
 5. En zor dersten

Cevabımız B, C ve D seçenekleridir. Çünkü sınava iyi hazırlanmış bir birey için; “En kolay dersten”, “En iyi olduğunuz dersten”, “En çok puan kazandıran dersten” şıkları aynı şeyi ifade eder.

LYS’de aşağıdaki yöntemleri kullanarak sınavınızda daha başarılı olabilirsiniz;

 1. Paragraf sorularını çözmeden önce o paragrafı iyi yorumlamalısınız. Paragraf sorularında en kolay olanları genellikle en uzun olanlarıdır. Bu yüzden uzun paragrafları görünce lütfen korkmayın. İlk önce paragrafın sorusunu okuyun daha sonra paragrafı okuyup soruyu yorumlayınız.
 2. Her test için ayrı ayrı zaman ayırınız. En iyi bildiğiniz bölümlere daha az zaman ayırınız.
 3. Sınav heyecanı ile çözemediğiniz soruları sembollerle işaretleyiniz. Mesela Kolay ? Biraz zor ?? Çok Zor ???
 4. Soruyu çok fazla okuyarak zaman kaybı yaratmayınız. Bir soruyu üç-dört defa okumayınız.
 5. Önemli ip uçlarının altını kaleminizle çizerek okuyunuz. Cümle sonundaki “değildir, olamaz, me-ma” eklerine dikkat ediniz.
 6. Bütün şıkları okumadan, doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.
 7. Yanlış olduğuna emin olmadıkça, verdiğiniz ilk cevabınızı değiştirmeyin.
 8. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar. Strese girdiğiniz anda nefes tekniğini kullanarak rahatlamaya çalışın.

Nefes tekniği: Burnunuzdan diyaframınıza dolduracak şekilde 4’de kadar sayıp nefes alın ve 8‘e kadar sayarak nefes verin. Nefes tekniğini 3-4 defa tekrarlayabilirsiniz. Sonra bir yudum su içip sınava devam edebilirsiniz. Fazla su içmeniz sınav esnasında tuvalet ihtiyacınızı arttırır.

 1. Sayısal sorularda işlemleri zihinden değil, mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.
 2. Kodlama her sorudan sonra yapılmalıdır. Bu asla bir zaman kaybı değildir. Çünkü Kodlama için geçen süre bir ölçüde dinlenme sürenizdir. Bu zaman dilimi içinde bir soru ile olan zihinsel bağınızın koparır, bir başka soruya geçmek için zamanın geldiğini düşünürsünüz. Bu bilinç dışı bir faaliyettir. Ayrıca sınavın ilerleyen diliminde boş bir cevap kâğıdı görmek yerine dolu bir cevap kâğıdı görmek kendinize olan güveni sağlamanıza yardım eder.
 3. Zaman kazanacağım diye kodlamayı sona bırakmak sınav sonrası yorgunluk ve dikkat dağılmasının fazlalığı sebebiyle hatalı veya eksik kodlama riskini artırır, kaydırma yapmanıza yol açar. Her yıl %0,5 adayın kaydırma hataları nedeniyle mağdur olduğunu unutmayınız.
 4. Soruları okurken hızınız kesecek olan dudak kıpırdatarak okumaktan uzak durun. Çünkü bu durum hızınızı kesecektir ve her okuduğunuz kelimenin altını çizmeyin.
 5.  Unutmayın siz bu sınava LYS kitapçığındaki sorulara benzer soruları çözerek hazırlandınız. Günde 25 soruyla başladığımızı düşünecek olursak, her 15 günde de 15 soru attırdığımız zaman sekiz ayda yaklaşık olarak 30.000.000 tane soru çözmüş olursunuz. Bu da soruları çözmek için en iyi tecrübedir.

KAYNAKLAR:

http://www.eliteozel.com/test-cozme-teknikleri/butik-dershane.aspx

http://renkdanismanlik.com/hizmetlerimiz/test-teknikleri-calismasi

http://www.eliteozel.com/test-cozme-teknikleri/butik-dershane.aspx

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>