ÖZ GÜVENİ YÜKSEK ÇOCUK YETİŞTİRME YOLLARI

Bizim zamanımızda çocuklar sınıfta parmak kaldırmadan söz almaz, istiklal marşı okunurken gülmez, öğretmenin yanında küfretmez, arkadaşlarını incitmezdi. Yalan söylemek, dedikodu yapmak, iftira atmak, hırsızlık yapmak ve ikili ilişkilerimizi büyüklerimizin gözünün içine sokarak yaşamak büyük ayıpttı… Ne oldu da çocuklarımız büyüklerine karşı saygısız, okulda arkadaşlarını bıçaklayan, uyuşturucu kullanan, yalan söyleyen ve hırsız bir nesil oldu. Değişen neydi??? Çünkü çocuklarımız kendini ve çevresini önemsemeyen bir nesil haline geldi. Bunun sebebi ebeveynlerimizin çocuk yetiştirme tarzıdır.

Günümüz anne babaları çocuklarına öz güven aşılamak adına yanlış adımlar atmaktadırlar. Özgüven aşılama işi o kadar abartılmaktadır ki çocuk anne babayı parmağında oynatmakta ve istediği yapılmadığında ortalığı savaş haline getirmektedir. Aslında özgven aşılayım derken şımarık bir nesil yaratmaktayız. Çocuğumuzun davranışlarını kontrol etmeliyiz ve yeri geldiğinde net bir ses tonuyla “hayır “ diyebilmeliyiz. Aksi takdirde çocuğumuz çevresini önemsemez… Çevresini önemsemeyen insan kendini de önemsemez. Kendini önemsemeyen insan hayattan zevk almaz, ne istediğini bilmez, hedefsiz ve öz değersiz bir girdap içinde dönüp durur…

Peki çocuklarımıza öz güveni nasıl aşımalıyız?

Öz güven her koşulda doğru yönlendirmelerle yapıldığında muhteşem bir benlik duygusudur. Çocuğumuza öz güveni aşılarken her davranışını incelemeyiz ve yaptığı her davranışın iyi ve kötü yanlarını ona sorgulatmalıyız ki çocuğumuz kendi kendine sorgulamayı öğrensin ve kendi özel ve güzel doğrularında ilerleyebilsin. Hata yaptığında onu hatanın dozuna göre uyarmalıyız. Mesela alışveriş merkezinde yerlerde sürünerek ağlayan 3 yaşındaki çocuğunuza etraftan tepki çekerim diye alçak ses tonuyla “evladım yapma” demek yerine sert ve net bir ses tonuyla  “Lütfen yerden kalk ve böyle davranma! insanları rahatsız ediyorsun” diye uyarmalıyız aksi takdirde çocuk yaptığı davranışın normal olduğunu düşünecek ve ilerde bu davranışı yenileyerek arttıracaktır ve insanları rahatsız etmenin önemini kavrayamayacaktır. Çocuğumuzun öz güvenini arttırmanın en güzel yollarından birisi onun hayal kurmasını sağlayıp öz değerlerini keşfetmesini sağlamaktır. Ona bu konuda masallar anlatılabilir hatta masalları hayal etmesini isteyip kötü ve iyi karakterleri sorgulatmasını sağlayabiliriz. Çocuk hayatta karşılılaşttığı bazı sorunların çözümlerini hayal dünyasında bulabilir, bunun için ona fırsat tanımalıyız. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar ona anlatıp, uygularsak çocuğumuza fırsat tanımamış oluruz ve gün gelir bazı sorularının cevaplarını sizde bulamazsa size olan saygısını kaybeder ve söz dinlemeyen bir çocuk haline gelir.

Çocuklarımıza günün her anında yaptığı davranışları sorgulaması için onun hayal kurmasına fırsat sağlayalım. Yaptığı iyilikleri küçük ve abartısız hediyelerle ödüllendirelim. Hatalarını dozacına göre uyaralım ki kendini ve çevresini önemseyen bir nesil yetiştirebilelim.

Duyarlı Anne Babalara Sevgilerimle…

SUNA ALBAYRAK

ÖZ GÜVENİ YÜKSEK ÇOCUK YETİŞTİRME YOLLARI” üzerine 2 düşünce

  1. Suna Hanım,

    Ellerinize sağlık. Konu çok yerinde hepimizin yaşadığı sorunu göz önüne çıkarmışsınız. Özellikle bu konuda yazılarınız devamını merakla bekleyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>