SAĞ-SOL LOB DENGESİ

Günümüzün başarılı insanları, beynin her iki yarısını dengeli ve etkili bir şekilde kullanabilen ve gerektiğinde iki lob arasından kolaylıkla yer değiştirebilen kişilerdir.

Beynin sol yarı küresi, sözel, matematiksel, mantıksal bilgiyi işlemek için, sağ yarı küresi de algısal, dikkat çekici, uzaysal, bütüncü artistik bilgiyi işlemek için daha uygundur. Ancak beynin iki yarı küresi,  sinirsel bir bağ aracılığıyla iletişim kurmakta,  herhangi bir öğrenmeye iki yarı küre de katkıda bulunmaktadır.

Hiçbir yarı küre bir diğerinden daha üstün değildir. Her iki yarı küre birlikte kullanıldığında daha kalıcı öğrenme oluşmaktadır.

Geleneksel eğitim sistemimiz sol lobu kullanma üzerinedir. Mantıksaldır, doğrusaldır, ezbere dayalı ve sıralı bilgiler vardır.  Böyle bir eğitim sistemi kişinin üretkenliğini öldürmektedir. Büyük başarılar, üretici düşünme, mucitlik ise sağ beyni kullanmakla sağlanmaktadır. Peki, sağ beyni nasıl kullanabiliriz? Öğrencilerimize hazır bilgiler vermektense bilgiye ulaşma yolunu gösterip, öğrencinin bulması sağlanmalıdır. Bunun için ilköğretimden itibaren öğrencilere “Araştırma Teknikleri” dersi verilmelidir. Böylece kalıcı öğrenme sağlanmış olunacaktır.

Kalıcı öğrenmeye küçük yaştan itibaren başlanmalıdır. Çocuklarımıza teknoloji ağırlıklı oyuncaklar almaktansa onların yaratıcılığını ortaya çıkarabileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Oyuncak seçiminde çocukların hem sağ hem sol lobunu kullanabileceği yani çift elini de kullandığı oyuncaklar seçilmelidir. Çocuklarımızın hayal kurmasını sağlamalı ve onlara haftada bir gün herhangi bir konu hakkında hikâyeler üretmeleri istenmelidir.

Sağ ve sol lobu en etkili bir biçimde kullanma şekli ise kitap okumaktır. Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı sağlanmalıdır. Ebeveyn ve eğitimci olarak çocuklarımızın her iki lobunu kullanmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu işlemi gerçekleştirmek bizim elimizdedir. Çocuklarımıza özellikle okul öncesi dönemde çok fazla çeşitte uyaran verilmesi onun hayatta başarılı olması için atılmış en büyük adım olacaktır.

 

 

Kaynaklar

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>