İLGİ VE YETENEKLER

Her meslek belirli bir duygusal zekâ (EQ) gerektirir. Duygusal zekâsı (EQ) kuvvetli kişiler insan ilişkilerinde başarılı olan kişilerdir. İnsan iletişiminde başarılı olmanın temelinde empati kurmak vardır. Meslekte başarılı olmak sadece entelektüel zekâ (IQ) ile sağlanamaz. Bunun yanında EQ seviyenizin de yüksek olması gerekmektedir. IQ, kavramaya ilişkin kapasiteyi ölçerken, EQ akademik zekânın destekleyicisi olan yeteneği tanımlamaktadır.

Her insan ilgi ve yeteneği bir alanda başarılı olabilir. Gençlerin hepsinin hayalinde “Önce iyi bir üniversiteye gireyim, hangi bölüm olduğu önemli değil!” yaklaşımı bulunmaktadır. Bu yaklaşım kesinlikle yanlıştır. İyi bir eğitim veren üniversitede öğrenim görmek tabii ki önemlidir; fakat meslek başarısında mezun olunan üniversitenin kalitesi değil kişinin ilgi ve yetenekleri daha etkili olmaktadır. İnsanın kendini tarafsızca değerlendirmesi ve tanıması meslek seçimi açısından çok önemlidir. Gençlerimizin deneyimleri kendini kanıtlama ve tanıma konusunda yeterli değildir. Çünkü meslek seçimi yaşları genelde 16-20‘li yaşlarda olmaktadır. Bu yaşlardaki gençlerimizin kendini tanımasını engelleyen etmenlerin başında başkaları tarafından beğenilme ve kabul görme isteği bulunmaktadır. Bu yüzden o yüzyılda popüler olan mesleklere yönelmektedirler. Mesleği tanımak için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır;

  • Bireysel özelliğinizin meslek özelliklerine uygun olup olmadığına bakılmalı.
  • Psikolojiniz ve sağlık durumunuz seçtiğiniz mesleğe uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.
  • İlköğretim hayatından itibaren baskın özelliklerinizi belirlenmeli ve yatkın olunan meslek listeleri yapılmalıdır.
  • Listesi çıkarılan mesleklerin özellikleri araştırılmalıdır. Meslek hangi ilgi, yetenek, zekâ, değer ve kişilik gerektirdiği konusunda araştırma yapılmalıdır.
  • Seçilen mesleğe yönelik verilen eğitimler hangi üniversitelerde, ne kadar sürede verildiği ve hangi dersleri içerdiği konusunda bilgi alınmalıdır.
  • Mesleğin iş ortamı nasıl olduğu konusunda iş gezileri yapılmalıdır.
  • Meslekte ilerleme olanakları, ilk girişte elde edilen kazanç ve iş bulma olanakları konusunda araştırma yapılmalıdır.

Yukarıda bahsedilen konular üzerine aile üyeleriyle ile birlikte çalışılmalıdır. Unutmayalım ki yanlış kararlarımız bütün hayatımızı etkilemektedir.

                                                                                                                   Eğitim Uzmanı

Suna ALBAYRAK

 

 

 

İLGİ VE YETENEKLER” üzerine 2 düşünce

    • Görsel zekayı geliştiren oyunlar IQ yu etkilemektedir. Hatta bu oyunlardan yola çıkarak mental aritmetik tekniği bulunmuştur. 5 ve 12 yaş aralığı çocuklara uygunlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>