İSTANBUL’DA ÖĞRETMEN OLMAK

Uygarlığın geçmiş tarihi boyunca var olan meslek “Öğretmenlik” nedir? Sorusuna vereceğimiz cevap, belki satırlara sığmaz çünkü öğretmenlik kavramı kişiden kişiye değişen çok geniş bir tanımdır.

Öğretmen, insanlığa etkili insan olma yolunda hayatla benliğin arasındaki sevgi dolu, şefkatli, fedakar, dünyanın en zor sorumluğuna sahip, alçakgönüllü, yapıcı ve eğitim dünyasının mihenk taşı olan kişidir. İstanbul ise taşı toprağı altın, eski dünyanın merkezi, tarihi abideleri ve şahane manzaraları ile ünlü dünyanın incisi olan kutsal bir şehirdir. Böyle kutsal bir şehirde kutsal bir görev olan öğretmenliği yapmak kimilerine göre muhteşem bir duygudur.

Türkiye’de teknolojinin ve sosyal etkinliklerin merkezi olan İstanbul’da öğretmenlik, keyifli bir görev olmakla birlikte, her güzelliğin bir zoru olduğu gibi İstanbul’da öğretmen olmanın birçok zorluluğu vardır. Bunlar; Ulaşım, ev kiralarının fiyatlarının yüksek olması, maaşların yetersizliği,  pahalılık, sınıfların kalabalık olması, velilerin duyarsızlığı, öğrencilerde etik olmayan davranışların bulaşıcı bir hastalık gibi artması vs.. sayılmaktadır. Sorunların çözümüne ilişkin öneriler yerel ve ulusal medya aracılığıyla yazılı veya sözlü olarak belirtilmektedir. Bazı çözüm önerileri aşağıda belirtilmektedir;

  • Ulaşım için; ders başlama saatinin trafiğin en yoğun olduğu iş saatinin dışında tutulabilir veya metrobüs gibi sadece okul taşıtlarının kullanabileceği bir şerit karayollarında ayrılabilir.
  • Ev kiraları için; İstanbul’da kiraların yüksek olduğu bölgelerde görev yapan öğretmenler için ek kira yardımı yapılabilir veya öğretmenlere özel lojmanlar yapılabilir. Maaşlara bu oranda zam yapılabilir.
  • Sınıfların kalabalığı için, 15 öğrenciye bir öğretmen olacak şekilde öğretmen atamaları yapılabilir.
  • Velilerin duyarsızlığını önlemek için, öğretmenler kurulunda alınan kararlar velilere gönderilmeli ve ailelerin okul ve sınıf yönetimine katılımı sağlanabilir.
  • Öğrencilerde istenmeyen davranışların önlenmesi için etik ve değerler eğitimi dersleri zorunlu ders olarak müfredata konulabilir. Bu derslere uygun modüller uzman öğretmenler tarafından yazılabilir.

 

            SUNA ALBAYRAK

EĞİTİM UZMANI

İSTANBUL’DA ÖĞRETMEN OLMAK” üzerine 1 düşünce

  1. Suna Hanım,
    İstanbul’daki öğretmenlerimizin duygularını tercüman olmuşsunuz. İnanıyor ve umut ediyorum ki her öğretmenimiz mesleğe sizin gibi bakıyor/bakacak ve gelecekte özgüveni tam, mesleğine aşık insanlar yetişecektir.

    Kaleminize sağlık, sevgiler ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>