EDİRNE GÜLÜ

Bugün okuduğum bir makaleden edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Ülkemizde gülün memleketi neresi diye sorulduğunda verilen cevap genellikle bellidir; “ISPARTA” fakat esas gülün memleketi “EDİRNE” imiş :)  Prof. Dr. Ayten ALTINTAŞ’ın “Edirne’de Gülcülük ve Edirne Gülü” adlı makalesinde gülün esas memleketi Edirne olarak belirtilmektedir.

Edirne gülünün, çiçekleri yarı katmerli, 8 cm. kadar çapta, pembe renkli ve petal adedi 30 kadar olup, çiçek sapı çıplaktır. Bu özelliği diğer güllerden ayırıcıdır. Bu gülün özelliği çabuk büyümesi ve çok çiçekli olmasıdır. Bir dalda 12 kadar çiçeği olur. Bu güller yüksek oranda uçucu yağ taşıması nedeniyle, gül yağı ve gül suyu elde edilmesi için Anadolu (Isparta ve Burdur) ve Bulgaristan(Eski Zağra, Karlıova ve Kızanlık) da yetiştirilmektedir. Edirne Gülü 17. Yüzyılın sonunda Bulgaristan’a götürülmüştür. Bulgaristan’ın ünlü gül yağı tesislerinin kurucusu P.İ. Orozoff gül yetiştiriciliğinin ve gül yağı elde etmek yönteminin 17. Yüzyılın sonlarında bir Türk tüccarı tarafından Bulgaristan’a getirilmiştir (Baytop, 2001)

Osmanlı zamanında sarayda en fazla kullanılan malzemelerden biri gül suyu ve gül şurubudur.  Hatta Edirne Sarayının II. Sultan Süleyman bahçe ve havuzu olarak gösterilen yerde Gülhane yer almaktadır. “Gülhane; Gül yağı elde edilen yer” olarak belirtilmektedir(Altıntaş, 2003).

Evliya Çelebi de Edirne şehrini anlatırken Edirne’deki gül bahçelerinin ürünü olan gül suyunu methetmektedir.

Türkiye’de gülden elde edilen ürünleri günlük hayatımızda sürekli kullanmaktayız. Reçeli, sabunu, parfümü, toniği, şurubu, macunu, balı ve en pahalısı olan yağı (kilosu 7000 euro) vs.. kullanmaktayız. Ayrıca ünlü tıp hekimi olan İbn-i Sina gülü psikolojik hastaları tedavide kullanmakta imiş…

Gül kokulu bir gün geçirmeniz dileğiyle:)

Suna ALBAYRAK

KAYNAK

  1. Baytop, T. (2001). Türkiye’de Eski Bahçe Gülleri. Ankara: Kültür Bakanlığı.
  2. Altıntaş, A. (2003). Edirne’de Gülcülük ve Edirne Gülü. Edirne: Yöre Aylık Kültür Dergisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>